User Avatar

YDS Kursu

12 weeks
All levels
0 lessons
0 quizzes
0 students

YDS İlkbahar dönemi ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda 2 kez genelde Eylül ve Nisan aylarında ÖSYM tarafından uygulanan bir sınavdır.

ösym yds logo

ÖYSM YDS Hakkında

Yabancı Dil Sınavı, 2012 sonbahar dönemine kadar ÜDS (Üniversitelerarası Kurum Yabancı Dil Sınavı) ve KPDS (Kamu Personeli Yabancı Dil Tespit Sınavı) olarak ÖSYM tarafından farklı iki formatta ve tarihlerde düzenlenen sınavların tek başlık ve içerikte birleşmesiyle bugünkü halini almış bulunmaktadır. YDS İlkbahar dönemi ve Sonbahar dönemi olmak üzere yılda 2 kez genelde Eylül ve Nisan aylarının ilk pazarı uygulanmaktadır.

80 soruluk çoktan seçmeli bir sınav olan YDS’de soru dağılımı genellikle şöyledir:
1-) Kelime bilgisi ve dilbilgisi bölümü (Grammar&Vocabulary)

Toplam 16 sorudur.

2-) Soruluk 2 adet Cloze Test

Toplam 10 sorudur. Bu bölümde 2 adet paragraf verilmektedir.Bu paragrafların her birinde 5’er adet boşluk bulunur.Adaylar bu boşluklara gelecek kelime yada kelime gruplarını çoktan seçmeli sorulara cevap vererek bulurlar.

3-) Cümle Tamamlama Bölümü (Sentence Completion)

Toplam 10 sorudur. Bu bölümde 10 adet cümle yarım bırakılarak verilmiştir. Adaylar bu cümleleri seçeneklerden uygun olanı seçerek tamamlar.

4-) Okuma (Reading)

Toplam 20 sorudur. Adaya 5 okuma parçası verilir. Her bir okuma parçası ile ilgili 4’er soru sorulur.

5-) Diyalog Tamamlama (Dialogue Completion)

Toplam 5 sorudur. Adayın verilen karşılıklı konuşmada boş bırakılan yere seçeneklerden uygun olanı yerleştirmesi beklenir.

6-) Anlamca En Yakın Cümle (Restatement)

Toplam 4 sorudur. Adayın soruda verilen duruma uygun gelebilecek cümleyi seçenekler arasında bulması beklenir.

7-) Paragraf Tamamlama (Paragraph Completion)

Toplam 4 sorudur. 4 kısa paragraf’tan birer cümle çıkarılarak, adayın seçenekler arasında bu cümleyi bulması beklenir.

😎 Çeviri bölümü (Translation)

Toplam 6 sorudur. İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce 3’er soru şeklinde uygulanır.

9-) Anlam bütünlüğünü bozan cümle (Irrelevant Sentence)

Toplam 5 sorudur. Adayın, verilen paragrafta numaralandırılan cümlelerin hangisinin paragrafın geneline uymadığını bulması beklenir.

YDS Kurslarımız Hakkında

yabancı dil sınavı kursu

Kurumumuz DURUDİL  (YDS) Yabancı Dil Sınavı kurslarını birebir özel ders ya da özel derse alternatif 3-5 kişilik interaktif butik sınıflarda uygulamaktadır.

Uluslararası Akademik Sınav Programları uzmanı olan Akademik Koordinatörümüz Gülnur ÖZTOPRAK ve ekibiyle TOEFL – IELTS – GMAT- GRE – SAT – TOEIC –YDS –PTE –YÖK DİL – HAZIRLIK ATLAMA ve ICAO LEVEL 4 SINAVI kurslarımıza katılabilirsiniz.

Gülnur ÖZTORAK; Cambridge Üniversitesinde eğitimini tamamlamıştır. 33 yıllık öğretmenlik tecrübesiyle yıldır kendisini TOEFL – IELTS – GMAT- GRE – SAT – TOEIC –YDS –PTE –YÖK DİL – HAZIRLIK ATLAMA ve ICAO LEVEL 4 SINAVI gibi sınav programlarına adayan Akademik Koordinatörümüz bir dönem Akdeniz Bölgesi Toefl başkanlığı da yapmıştır. 

Curriculum is empty

Yorum Yap