User Avatar

TOEFL Kursu

14 weeks
All levels
0 lessons
0 quizzes
0 students

TOEFL iBT (Test of English as a Foreign Language) Ana dili İngilizce olmayanların akademik İngilizce bilgisini ölçen uluslararası İngilizce yeterlilik sınavıdır.

TOEFL
TOEFL SINAVI HAKKINDA

TOEFL iBT (Test of English as a Foreign Language) Ana dili İngilizce olmayanların akademik İngilizce bilgisini ölçen uluslararası İngilizce yeterlilik sınavıdır.

TOEFL iBT sınavı 165 ülkede 4500 yetkili sınav merkezinde verilmekte ve TOEFL iBT sonuç belgesi 130 ülkede 8000 kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Dünyada birçok kurum İngilizce yeterlilik sınavı olarak TOEFL iBT tercih etmektedir.

TOEFL iBT Sınavının Bölümleri

toefl akademik kurs

Sınav süresi toplam 4 saat 15 dakikadır. TOEFL iBT 4 bölümden oluşur. Katılımcılar sırasıyla,

  • Reading (Okuma)
  • Listening (Dinleme)
  • Speaking (Konuşma)
  • Writing (Yazma) bölümlerini tamamlarlar.

ders programı toefl

Reading (Okuma) Bölümü

En az 3 en çok 5 okuma parçasından, her biri için  12 ila 14 soru sorulur. Bu sorular hem okuduğunu anlamayı hem de kelime bilgisini ölçer. Toplam süre verilen metinlere göre 60 – 100 dakika arasında değişir. Bazı sorular diğerlerine göre daha yüksek puan değerine sahiptir.

Listening (Dinleme) Bölümü

Katılımcılardan 4 ila 6 adet konuşmayı dinleyip, her biri için 6 soruyu yanıtlamaları istenir. Bu konuşmalar genelde bir üniversite hocasının 3-5 dakikalık her hangi bir konuda anlattığı derslerden alınmıştır. Katılımcılar dinlerken isterlerse sınav görevlilerinin dağıttığı kağıtlara not alabilirler. Diğer bir soru tipinde ise katılımcıların 2 ila 3 tane karşılıklı konuşmayı dinleyip not almaları ve yine her biri için sorulan 5 soruyu yanıtlamaları gerekmektedir. Toplam süre konuşmaların uzunluğuna göre 60 – 100 dakika arasında değişir. Bazı sorular diğerlerine göre daha yüksek puan değerine sahiptir.

Speaking (Konuşma) Bölümü

Bu bölümde katılımcılardan 45-60 saniye süren 6 farklı konuşma yapmaları istenir. Konuşmalar karşılıklı sohbet şeklinde değildir. Sorulan sorulara istenen sürede yanıt verilir ve bu yanıtlar bilgisayar tarafından kaydedilir, daha sonra değerlendirmesi yapılır.

İlk bölümde katılımcıya bağımsız bir konu hakkında 15 saniyelik düşünme payı verilir ve daha sonra da 45 saniyelik bir konuşma yapmaları istenir. Bu tipte iki adet soru bulunmaktadır. İkinci bölümde katılımcılara ilk olarak 75-100 kelimelik bir okuma parçası verilir, sonrasında da 60-80 saniyelik aynı konuda bir konuşma dinletilir. 30 saniyelik düşünme payından sonra da adaydan 60 saniyelik bir konuşma yapması istenir. Bu soru tipinden de 2 adet bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise katılımcıdan her hangi bir konuda konuşma dinletilir ve not almaları istenir. Sonrasında sorulan soruya 20 saniyelik düşünme payının ardından 60 saniyelik bir konuşma yapılması istenir. Bu tipte de toplam 2 soru vardır. Katılımcılar bütün bu etkinlikler boyunca diledikleri kadar not alıp, konuşmalarında kullanabilirler.

Writing (Yazma) Bölümü

Yazma bölümü de iki farklı bölümden oluşmuştur. Katılımcıların her iki kompozisyonu da bilgisayarda yazmaları gerekmektedir. Katılımcılar istedikleri takdirde karalama kağıdı kullanabilirler.

Birinci bölümde, katılımcılardan 300 kelimelik bir okuma parçasını 3 dakika sürede okumaları istenir. Bu sırada katılımcılar notlar alabilirler. Daha sonra okuma parçasıyla ilgili bir konuda 2 dakikalık bir konuşma dinletilir. Bu kısımda da katılımcılar istedikleri takdirde not alabilirler. Son olarak da katılımcılardan, okuyup dinledikleri konuda ortalama 200 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Bu görev için verilen süre 20 dakikadır. Bu esnada okuma parçası da ekranda durmaktadır.

İkinci bölümde ise katılımcılardan verilen bir konuda en 300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir. Verilen süre 30 dakikadır.
Sınavın değerlendirilmesi her bölüm için aşağıdaki tablodaki gibidir.

Reading

0 – 30

Listening

0 – 30

Speaking

0 – 30

Writing

0 – 30

TOPLAM

0 – 120

Sınav sonrasında skorunuzu, sınava girdiğiniz tarihten itibaren 15 iş günü sonra ETS’den daha önce almış olduğunuz kullanıcı adınız ve şifrenizle online kayıt bölümüne girerek web’den öğrenebilirsiniz. Posta ile elinize ulaşması 4-6 hafta arası bir süre olacaktır.

TOEFL KURSLARI HAKKINDA

Kurumumuz DURUDİL’de uygulanan TOEFL iBT Kursları  birebir özel ders  ya da özel derse alternatif 3- 5 kişilik interaktif butik sınıflar şeklindedir. 

Uluslararası Akademik Sınav Programları uzmanı olan Akademik Koordinatörümüz Gülnur ÖZTOPRAK ve ekibiyle TOEFL – IELTS – GMAT- GRE – SAT – TOEIC –YDS –PTE –YÖK DİL – HAZIRLIK ATLAMA  – ITEP ve ICAO LEVEL 4 SINAVI kurslarımıza katılabilirsiniz.

Gülnur ÖZTORAK;   Cambridge Üniversitesinde eğitimini tamamlamıştır. 33 yıllık öğretmenlik tecrübesiyle yıldır kendisini Sınav programlarına adayan Akademik Koordinatörümüz bir dönem Akdeniz Bölgesi Toefl başkanlığı da yapmıştır.

toefl kursu
bayan eğitmen
Gülnur Öztoprak

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat…

bayan eğitmen
Galima Soylu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat…

Mehdi VASEGHI

İngilizce Lisans eğitimi mi 2007 ve daha sonrasında Yüksek lisansımı da 2012 yılında aldım. Sonrasında Grup, Özel dersler ve konuşma…

Curriculum is empty

Yorum Yap