DURUDİL Yabancı Dil Kursu sahibi Hasibe ÖRKEN (SÖNMEZ), Pilot olmak için ileri derece İngilizce bilmenin ve TOEFL-IELTS-ITEP ve TOEIC kurslarının önemini vurguladı.

Pilot olmak heyecan verici ve ödüllendirici mesleklerden biridir. Gerek kazancıyla gerekse sunduğu sayısız fırsatıyla dünyanın en iyi mesleklerinden biridir.

Pilot olmak için üniversitelerin pilotaj bölümlerinden mezun olabilir ya da ücretli pilotluk eğitimi alabilir veya herhangi bir 4 yıllık üniversite eğitiminden sonra, SunExpress ve Türk Hava Yollarının Pilotluk eğitimlerine ücretsiz başvurulabilmektedir. Daha fazla uçak alarak filosunu genişleten ve Yeni Havalimanı’nda daha fazla uçuş yapacak olan Türk Hava Yolları ve SunExpress gibi hava yolu şirketleri kendi pilotlarını yetiştirmek için zaman zaman yetiştirilmek üzere pilot alımı yapmaktadır. Pilot yetiştirme programına katılan adaylar, yaklaşık iki yıl süresince alacakları MPL eğitimi neticesinde başarılı oldukları eğitim aldıkları hava yolu şirketi çatısı altında görev alacaklardır.

Pilot olmak için en önemli şartlardan biri ileri derecede İngilizce bilmektir. Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek gerekmektedir. Pilot yetiştirme programına katılacak adaylar için gerekli olan İngilizce skorları aşağıdaki gibidir.

SunExpress Yabancı Dil (İngilizce) Şartı

TOEIC (Reading 385, Listening 400, Speaking 160, Writing 150)

TOEFL IBT (Reading 21, Listening 21, Speaking 22, Writing 20)

IELTS (Reading 6.5, Listening 6, Speaking 6.5, Writing 6)

ITEP Academic Plus (Reading 3.5, Listening 3.5, Speaking 3.5, Writing 3,5)

Türk Hava Yolları Yabancı Dil (İngilizce) Şartı

TOEFL (IBT) : 60 (speaking : min.18)

IELTS : 6 (speaking : min.6)